Regulamin Salonu Fryzjerskiego

Dlaczego warto mieć regulamin salonu fryzjerskiego i co powinien zawierać?

Regulamin salonu fryzjerskiego to zbiór zasad obowiązujących w Salonie, dotyczący przede wszystkim uprawnień i obowiązków Twoich Klientów. Jest to skuteczna forma przedstawienia reguł obowiązujących w Salonie oraz jego polityki. W treści artykułu zostaną przestawione najważniejsze funkcje tego dokumentu oraz jego postanowienia, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

obsługa klienta w salonie fryzjerskim

Dzięki dobrze przygotowanemu regulaminowi salonu fryzjerskiego:

1. Zabezpieczysz się na wypadek sporów z klientami oraz próbami wyłudzenia usług.

Rosnąca z roku na rok liczba sporów z konsumentami sprawia, że tego rodzaju zabezpieczenie prawne jest koniecznością. Pozwala na rozwiązanie wielu sporów już na początku, w oparciu o merytoryczną i jasną argumentację. Dzięki temu, przynajmniej w przypadku części klientów, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i nerwów, które Ty lub Twoi pracownicy musieliby zmarnować na pozbawione sensu dyskusje z niezadowolonymi Klientami. Jeśli sprawa trafi do sądu, m. in. dzięki dobrze skonstruowanemu regulaminowi udowodniasz, że jesteś profesjonalistą, funkcjonującym w oparciu o przejrzyste zasady.

2. Ujednolicisz standardy pracy salonu, co spowoduje, że klienci w podobnych sytuacjach będą traktowani zgodnie z tą samą procedurą.

Oczywiście nie wyklucza to uprzywilejowania stałych, czy szczególnie istotnych odbiorców usług. Dzięki porządkowi panującemu w Salonie możesz to jednak zrobić w sposób świadomy, a nie faworyzować określonych Klientów na zasadzie przypadkowości. Jest to szczególnie istotne, kiedy zatrudniasz pracowników – to osoby pracujące dla Ciebie w pierwszej kolejności powinny poznać zasady obowiązujące w Salonie.

regulamin salonu fryzjerskiego

Brak regulaminu nie spowoduje, że w czasie kontroli organów państwowych na Salon zostanie nałożona kara. Jest to natomiast dokument, który Salon powinien posiadać, aby zabezpieczyć swoje interesy. Z tego względu korzystanie z przypadkowych regulaminów znalezionych w Internecie często może spowodować więcej szkody niż pożytku. Ryzyko w tym przypadku polega nie tylko na niedostatecznym zabezpieczeniu interesu Salonu, ale także pominięciu kwestii, które powinny być w regulaminie uwzględnione.

Jakie kwestie w szczególności powinien zawierać regulamin?

1. Spóźnienia Klientów

W przypadku, gdy spóźnienie jest na tyle duże, że dezorganizuje pracę na wiele godzin, warto zastrzec uprawnienie do odmowy wykonania usługi. Czasami jest to lepsze rozwiązanie niż łagodzenie nastrojów wszystkich kolejnych Klientów, którzy nie mogą zostać terminowo obsłużeni danego dnia. Motywacją dla Klientów może być także wprowadzenie zadatków, które przepadają w sytuacji, gdy spóźnienia są znaczne.

regulamin salonu fryzjerskiego - spóźnienia klientów

2. Odwoływanie rezerwacji na ostania chwilę oraz nieobecność w umówionym terminie

Powyższe sytuacje niestety zdarzają się w każdym salonie. Z uwagi na utracony zarobek, zasadne jest obciążenie Klienta choćby częścią opłaty. Nie musisz korzystać z tego uprawnienia w każdym przypadku, natomiast warto zastrzec na rzecz Salonu taką możliwość. Jeśli problem jest nagminny, warto rozważyć obowiązek wpłaty zadatku.

3. Procedurę reklamacyjną

W tym przypadku uregulowania wymagają m. in. konkretne okoliczności, w których reklamacja przysługuje; wskazanie okoliczności, w których Salon odmówi uwzględnienia reklamacji; czas, w którym Klient powinien zgłosić swoje żądania; rodzaje tych żądań czy też forma złożenia reklamacji (np. mailowo, pisemnie).

4. Zasady pielęgnacji włosów po zabiegu

Zasady pielęgnacji, które w istotny sposób wpływają na efekty zabiegu, także powinny być doprecyzowane w regulaminie.

5. Dopuszczalność/niedopuszczalność obecności w trakcie wizyty dzieci i zwierząt

Regulamin salonu fryzjerskiego - dopuszczalność zwierząt

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich przeciwników i zwolenników. Niewątpliwie, obecność w trakcie zabiegu dzieci, czy zwierząt wpływa na komfort innych Klientów przebywających w salonie, dlatego warto rozważyć wprowadzenie jednolitej polityki w tym zakresie.

Podsumowując, regulamin jest koniecznością w nowoczesnym salonie fryzjerskim. Wprowadza porządek, pozwala na zabezpieczenie przed oszustami, a jednocześnie gwarantuje Klientom poczucie profesjonalizmu i rozwiewa wątpliwości dotyczące obowiązujących standardów obsługi. Z tego względu warto skrupulatnie przygotować jego treść lub zlecić sporządzenie takiego dokumentu prawnikowi, który zadba o ochronę interesów Salonu.

Karolina Jewiarz - autorka

Adwokatka specjalizująca się w obsłudze szeroko rozumianej branży beauty oraz w prowadzeniu spraw z zakresu prawa rodzinnego. Tworzy eksperckie artykuły dedykowane branży fryzjerskiej dla marki Montibello. Prowadzi aktywną działalność w social mediach oraz na YouTube jako Kobieta w todze.

IG @kobietawtodze

YT @ Kobieta w todze

FB @kancelariajewiarz

www.kobietawtodze.com

Salony partnerskie

Znajdź salon fryzjerski w twojej okolicy. Skorzystaj z niezwykłej palety kosmetyków Montibello pod okiem naszych certyfikowanych profesjonalistów

znajdź swój salon