Pierwsza wizyta u fryzjera - jak przygotować dziecko?

Dla jednych dzieci wizyta u fryzjera to prawdziwa przyjemność, dla innych ogromny stres. Wiele zależy od pierwszego wrażenia. Maluch, który się zrazi do fryzjerskich usług, z pewnością nieprędko da się namówić do ponownego zasiąścia na fotelu. Jeśli więc właśnie przygotowujesz swoje dziecko do pierwszego strzyżenia w salonie, zadbaj o to, by wizytę u profesjonalisty zapamiętało jak najlepiej.

Nie za szybko do fryzjera

Niektórzy są zdania, że na pierwszą wizytę w profesjonalnym salonie lepiej wybrać się ze smykiem, który jeszcze nie wymaga tłumaczeń i nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi fryzjer. Często jednak strzyżenie tak małego dziecka może okazać się trudne, a co ważniejsze niebezpieczne, zwłaszcza jeśli nie potrafi ono samodzielnie siedzieć. Poza tym widok ostrych narzędzi i szum fryzjerskich urządzeń może wystraszyć malucha. Jeśli włosy małego dziecka wymagają podcięcia, można początkowo skracać zbyt długie kosmyki samemu, a z wizytą w salonie poczekać do czasu, gdy dziecku będzie można wytłumaczyć, dlaczego nie warto się bać fryzjera i na czym polega jego praca.

Wyjaśnij, kim jest fryzjer

Wiedza stanowi klucz do sukcesu. Jeśli przed wizytą u fryzjera przeprowadzisz rozmowę z dzieckiem, wyjaśnisz mu cel odwiedzin w salonie, opowiesz o narzędziach fryzjerskich i przybliżysz to, czym zajmuje się profesjonalista, być może pomożesz smykowi przezwyciężyć strach, związany z pierwszym strzyżeniem. Możesz także pójść o krok dalej i zabrać pociechę do fryzjera w roli towarzysza. Dziecko może wówczas przyglądać się pracy profesjonalisty, oswoić z wystrojem wnętrza i upewnić, że strzyżenie nie boli. Wręcz przeciwnie, gdy okażesz swoje zadowolenie w trakcie czesania czy cięcia, maluch ma szansę przekonać się, że wizyta u fryzjera to nie zawsze konieczność, ale często też prawdziwa przyjemność.

Postaw na zabawę

Najlepszym sposobem na oswojenie lęku przed wizytą w salonie fryzjerskim jest wspólna zabawa. Pobaw się z maluchem we fryzjera. Potrzebne Ci będą takie akcesoria, jak szczotka lub grzebień, kolorowe spinki i gumki. W sklepach z zabawkami można też znaleźć specjalne zestawy z minisuszarką na baterie oraz papilotami. Dziewczynki bardzo lubią czesać lalki, bez wątpienia chętnie zajmą się też włosami mamy. Chłopcom można zaproponować wspólne czytanie książeczki o pracy fryzjera lub grę planszową o podobnej tematyce. Jeśli nie znajdziesz jej w sklepach, spróbuj stworzyć ją samodzielnie. Dziecko z pewnością chętnie Ci pomoże.

Starannie wybierz salon

Zamiast wybierać najmniej odległy salon, poświęć trochę czasu na znalezienie przyjaznego dzieciom miejsca. Duże znaczenie ma wystrój wnętrza. Obecność wyposażonego w zabawki kącika dla dzieci to z pewnością ogromny plus. Unikajmy ciemnych, minimalistycznych aranżacji. Dziecku bardziej przypadną do gustu jasne, żywe barwy. W wielu salonach dostępny jest także specjalny fotel fryzjerski, dostosowany do potrzeb najmłodszych klientów. Często ma on formę kolorowego auta lub pastelowego skuterka. Liczy się także stosunek samego fryzjera do dzieci. Podczas pierwszej wizyty warto skorzystać z usług osoby, która ma duże doświadczenie z maluchami i potrafi szybko nawiązać z nimi kontakt.

Tuż przed wizytą

Zadbaj o pełny brzuszek malucha, upewnij się, że jest wypoczęty i w dobrym humorze. Jeśli bezpośrednio przed planowaną wizytą dziecko narażone było na stres, jest zmęczone lub ma zły dzień, lepiej wizytę przełożyć na inny termin. Pozwól smykowi wziąć do fryzjera ulubioną zabawkę. Być może zwiększy to jego poczucie bezpieczeństwa. Gdy dotrzecie na miejsce, poproś fryzjera, by przed strzyżeniem pokazał maluchowi swoje narzędzia pracy. Jeśli dziecko bardzo się boi, podczas pierwszej wizyty nie decydujcie się na skrócenie włosów, lecz na czesanie. Być może za drugim razem smyk będzie już gotowy, by bez lęku usiąść na fotelu i poddać się zabiegom z udziałem nożyczek.

Czego unikać?

Nie działaj z zaskoczenia. Niewiele maluchów lubi takie niespodzianki. Zachowaj spokój, niezależnie od reakcji dziecka. Krzyk i nerwowa atmosfera mogą tylko pogorszyć sytuację. Nie zmuszaj dziecka. Jeśli nie ma ochoty, pozwól mu zrezygnować ze strzyżenia. Nie stosuj kar. Okaż zrozumienie i wsparcie. Postaw na cierpliwość, a z pewnością wkrótce zauważysz efekty swoich starań.